Je středa, tudíž tu máme další rozhovor! Tentokrát jsem vyzpovídala manželé Vincourovi, kteří vedou projekt Zvířata Nejíme a jsou velice aktivními vegasnkými aktivisty v ČR. Míša a Luky byli moc hodní a všechny mé otázky poctivě odpověděli, takže tenhle rozhovor opravdu stojí za to! Mám z toho nesmírnou radost a doufám, že se Vám tohle povídání bude líbit stejně jako mě:)


Ahoj Míšo a Luky, v první řadě bych Vám moc chtěla poděkovat, že jste mé pozvání do rozhovoru přijali. Jste velice aktivní veganští aktivisté, tak by mne zajímalo, jak jste se k veganství dostali?

Lukáš: Ahoj, my Ti mockrát děkujeme za oslovení a možnost dostat téma práv zvířat mezi více lidí. Já jsem se k veganství dostal hlavně skrz hudbu a účinkování v punkových kapelách, kde byly práva zvířat běžným tématem. Třináct let mi trvalo, než jsem se z vegetariána stal veganem.

Míša: Ahoj, i já děkuju. K veganství jsem se také dostala přes vegetariánství. Celou dobu, co jsem nejedla maso jsem věděla, že to nestačí. Trochu jsme se ale změny obávala, neměla jsem dost informací o možnostech stravování. Tenkrát už jsem nepoužívala kosmetiku ani drogerii testovanou na zvířatech, nepodporovala využívání zvířat v zábavním průmyslu, jediné, co mi chybělo byla změna stravy. Kamarád mi pak jednou řekl, ať zkusím rostlinnou stravu na měsíc, já to zkusila a zůstala u ní. 

Jak dlouho jste vegany?


Lukáš: Vegan jsem pět let.

Míša: Teď nedávno jsem slavila své čtvrté veganiny.

Na tuzemský trh se dostává stále více rostlinných alternativ. Myslíte, že velká nabídka rostlinných produktů by v budoucnu mohla oslovit i běžně se stravující lidi?

Lukáš: Z toho máme ohromnou radost. Každou chvíli se objeví nějaká novinka a myslím si, že už nyní to oslovuje velkou sortu uvědomělejších lidí. Některé supermarkety dokonce naplno využívají svůj marketing k propagaci „zdravého životního stylu“. A proto doufám, že ten nezdravý brzy ustoupí do pozadí a lidé budou chtít jíst nejen zdravě, ale také eticky. Vidím to tak, že do pěti let už to bude 50:50 🙂

Míša: Myslím, že už se to děje teď. Velké značky, které lidi znají a jsou na ně zvyklý, zařazují do své nabídky veganské produkty, tím pádem jim běžný konzument spíše důvěřuje. Myslím, že vzhledem ke všem výzkumům včetně těch zdravotních, je veganská strava stravou budoucnosti. Když už lidi nenaláká kvůli etickým důvodům, pak kvůli zdravotním nebo ekologickým.

Máte také vlastní eshop s oblečením a doplńky s veganskou tématikou. Kde se vzal prvotní impuls pro vytvoření něčeho takového?

Lukáš: Na našich cestách po Asii jsme přemýšleli o našich životech. Byli jsem zapálení vegani, ale ne moc aktivní. A to jsme chtěli změnit. Plánovali jsme, jak začít a napadlo nás založit facebookovou stránku (Zvířata nejíme), kterou budeme informovat a šířit veganství. V tu dobu jsme si řekli, že natiskneme i trička a budeme z jejich prodeje podporovat farmy se zachráněnými hospodářskými zvířaty. Konkrétně to byl Statek Radosti, později třeba Farma Naděje,… Navíc oblečení je úžasná forma aktivismu sama o sobě. Nemusíš říct ani slovo a svůj názor vyjádříš třeba nápisem na svém tričku.

Míša: Náš první design měl docela úspěch, tak jsem nabídku rozšiřovali a stále rozšiřujeme. Peníze, které se nám díky prodeji vrátí investujeme zpátky do aktivismu.

Napsali jste společně knihu “Tenkrát svět”, která je pohádkou s tématikou etického/ekologického  života (nejen) pro děti. Je krásná, nádherně sepsaná, nově má i slovenský překlad. Kde se vzal nápad na napsání a proč zrovna pohádka?

Míša: Děkujeme! Máme z ní i ze slovenského překladu velkou radost.

Ten nápad vznikl kvůli tomu, že jsem jako učitelka ve školce narážela na spoustu dětských knížek, které vyobrazovali zvířata především jako objekt k využití viz „kravička nám dává mléko, slepička vajíčka,..“ Přišlo mi, že se z toho úplně vytratila pravda. Žádná kravička nechce dát své mléko lidem, jelikož je pro její vlastní děti. Je to mateřské mléko. Z toho zoufalství z manipulace dětmi vzešel nápad, že pokud mě něco štve a chci to jinak, musím to udělat. No a to se stalo. Napsali jsme soucitnou pohádku, která má už třetí dotisk.

A proč zrovna pohádka? Děti a vůbec mladší generace je naše budoucnost, je to naše naděje, že bude tenhle svět lepším místem. Jsou to čisté duše ještě nezkažené zásahy společnosti. Oni hned poznají, co je správné a co ne. Ale když se nedozví o té druhé straně, o té pravdivé, nebudou se mít mezi čím rozhodovat. 

Účastníte se také nepřeberného množství akcí spojených s šířením myšlenky veganství a tak by mne zajímalo, zda u těchto akcí vidíte potenciál a zda mají šanci dostat se do povědomí široké veřejnosti?

Lukáš: Já si myslím, že každá akce, která se koná je důležitá. Mně osobně vždy nakopnou k dalším aktivitám, potkáme tam tolik lidí se společným zájmem a cílem. Některé akce jsou menší, jiné větší. Ale je jich čím dál tím víc a třeba poslední Veggie Vánoce v Praze v Mánesu, které pořádají Vegan Fighter byly asi největší v celé historii. A jednu dobu se tam návštěvníci pomalu nevešli. Je to úžasné pozorovat, jak je zájem o veganství čím dál větší!

Míša: Myslím, že je o akcích tohoto typu čím dál víc slyšet. Samozřejmě za to můžou hodně sociální sítě, ale i média události zajímají. Myslím, že oblast práv zvířat je nyní hodně diskutované téma a dostává se mnohdy daleko za hranice naší bubliny. Lidé chtějí být čím dál víc aktivní, přidávají se k nám mladší generace. Opravdu cítím, jak to začíná gradovat.

Plánujete prodej nějakých dalších produktů na vašem eshopu v blízké době?

Lukáš: Určitě plánujeme nějaká nová trička, mikiny, aktivistické láhve na vodu a chystají se také boty Zvířata nejíme ve spolupráci s Bohempia, veganskými botami z konopí. Pokud byste ale měli pocit, že vám na našem e-shopu něco chybí, neváhejte nám napsat, budeme rádi za inspiraci.

Míša: a knížky ještě! Máme rozepsané dvě a třetí a čtvrtá je ve fázi plánovaní. Nevím, jak a kdy to všechno stihneme, ale do léta by měla vyjít určitě alespoň jedna.

Občas se na instagramu zmíníte, že pracujete na další knize. Můžete alespoň trochu prozradit o čem nová kniha bude?

Lukáš: Ano, je tak. Momentálně pracujeme na několika knihách. Ta první, která je společná, a s kterou bychom rádi vyšli do světa není o veganství, ale o životě samotném. V některých směrech inspirovaná našimi samotnými životy.
Druhá kniha je dobrodružná pohádka pro starší děti.

Míša: Na tu dobrodružnou pohádku se moc těším, mám zatím pár stránek, ale už teď cítím, že to bude silné, teda alespoň pro mě. Hlavní hrdinkou bude tentokrát jedna statečná holčička a bude věnovaná naší první slepičce Jasmínce, o kterou jsme přišli. Bude takovou částečnou vzpomínkou na ní s napínavým příběhem. Teda taková je představa, uvidíme, kam mě při psaní vítr zavane.

Jaké akce byste doporučili veganům, kteří by se také chtěli zapojit do šíření veganství  a proč?

Lukáš: Určitě bych doporučil již zmiňovanou Veggie Náplavku, což oslava veganství v centru Prahy na Náplavce. Jsou tam stánky s občerstvením, neziskovými organizacemi, oblečením. Program je vždy pestrý, součástí jsou zajímavé přednášky, ukázky vaření, atd. Koná se třikrát ročně a vždy tam proudí tisíce lidí. Další akcí jsou např. Vegan Burger fest také v Praze, v Brně na jaře se koná Vegan fest, ve Strakonicích mají svůj festival, v Olomouci, v Budějovicích se něco plánuje. A hodně měst pořádá veganské pikniky, kde dochází při dobrém jídle k úžasnému propojení podobně smýšlejících lidí.
Pokud jde o aktivistickou část, v hodně městech vznikají pobočky Anonymous for the Voicelles a pořádají se tzv. „kostky pravdy“. Více info najdete např. na facebookové skupině AV Prague. Dále se pořádají Pietní akty před jatkami (The Save Movement). Kde a kdy se konají najdete na našich stránkách. Je důležité se zapojit, ať je nás čím dál víc, ať jde o nás slyšet.

Míša: Kromě toho, co Luky již jmenoval, tak bych ráda zmínila takové ty sezónní akce jako jsou vánoční prodeje psů, tichá ulička za kapry, teď je období masopustů, takže budeme pořádat akci i takhle mířenou. Pokud by někdo chtěl mít přehled, tak na našich stránkách www.zviratanejime.cz nebo na www.soucitne.cz je seznam nadcházejících událostí.

Hodně řetězců s potravinami či řetězců s rychlým občerstvením zařazuje do své stálé nabídky veganské pokrmy. Čím si myslíte že je to zapříčiněno, že i nevegansky smýšlející firmy tyto produkty vyrábí rostlinné produkty? Myslíte, že mají potenciál zaujmout?

Lukáš: Tohle, co se děje je naprosto boží! Jednoduše je to tím, že je po tom poptávka, jinak by to neriskovali. Další jasný důkaz toho, že je nás víc. Nejen stoprocentních veganů, ale i těch, kteří k tomu teprve dojdou. Potenciál je velký a čím kvalitnější a chutnější produkty budou, tím méně lidí budou chtít jíst zvířata.

Míša: Máme z toho obrovskou radost. Dokonce jsem slyšela, že gastronomickým hitem roku 2019 bude právě veganská strava. Ať už se tak stravuje kdokoliv z jakýchkoliv důvodů, je důležité, že náš počet roste a řetězce i firmy si toho všímají. Těm neveganským společnostem jde samozřejmě hlavně o zisk, ale už to je známkou, že když chtějí investovat do nových produktů, poptávka a budoucnost je velká a jasná 😊

Mockrát Vám děkuji za přijetí mého pozvání a přeji Vám hodně úspěchů do budoucna a co nejvíce zachráněných slepiček! 🙂

My Ti mockrát děkujeme a přejeme hodně štěstí!


Odkazy

Instagram:

Míša: https://www.instagram.com/zmatena.vila/

Luky: https://www.instagram.com/lukasvincour/

Zvířata Nejíme: https://www.instagram.com/zviratanejime/

Eshop: https://www.vincourovi.com/zviratanejime-shop

Facebook: https://www.facebook.com/zviratanejime/

Web: https://www.vincourovi.com/

 

1 thought on “#WednesdayTalks: Zvířata nejíme (Michaela a Lukáš Vincourovi)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..