Kokos

Kokos kromě toho, že je strašně dobrý, je také velice prospěšný pro naše zdraví. Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B6, E, C tak také železo, vápník, fosfor, vlákninu, nasycené tuky a bílkoviny. Obsahuje dokonce 32% kyseliny laurové, která plní významnou roli při udržování našeho imunitního systému. A jedna zajímavost: Kokosová voda je sterilní. Má složení skoro identické jako krevní plazma a v druhé světové válce se v Pacifiku používala jako transfúze a zdroj plazmy pro zraněné vojáky.

 

Máslová dýně

Dýně máslová, neboli muškátová pochazí nejspíše z Jižní Ameriky. Je dobrým zdrojem vlákniny, vitamínu A a C, hořčíku, vápníku a draslíku.Je lehce stravitelná a neobsahuje žádné alergeny, je tedy vhodná i jako jeden z prvních zeleninových příkrmů pro miminka – kojence.

Mrkev

Mrkev pochází pravděpodobně z jihu Asie. V 10.stol. se rozšířila do Indie a na východ Středomoří, odkud dorazila ve 12. stol i k nám do Evropy. Oranžovou mrkev ale vyšlechtili až v 17. stol. v Holandsku, předtím byla známa jen černá odrůda. V léčiteství se používá jako močopudný prostředek a při léčení revma a kloubů. V roce 2005 bylo zjištěno, že falkarinol, který je obsažen v mrkvi může snižovat rozvoj rakoviny. Obsahuje hodně vlákniny a vit. A, který je důležitý právě teď v zimě a na jaře a jeho nedostatek se projevuje až  šeroslepostí.

Xylitol

Xylitol je přírodní sladidlo, stejně sladké jako sacharoza, má ale o 2/3 méně kalorií. Vyrábí se z březového dřeva, proto se taky někdy můžete setkat s názvem březový cukr.  Výhodou xylitolu je jeho vlastnost, kde nepůsobí negativně na zuby, naopak, velmi příznivě. Někomu může ale způsobovat lehké zažívací potíže, ale to pouze pokud požije nadměrné množství. Pozor, je ale velmi škodlivý pro psy malých plemen, způsobuje jim totiž hyperglykemii.

Extrakt z vanilky nebo aroma?

Často se setkávám s tím, že někdo nerozená rozdíl mezi extraktem a aromem. Tak si to pojďme uvést na pravou míru. Aroma je zápach či vůně, zatím co extrakt je výtažek či výluh. V supermarketech koupíte něco, co se tváří děsně jako pravá vanilka, ale vanilku to nevidělo ani z rychle jedoucího vlaku. Extrakt se vyrábí ze zrníček z lusku vanilky a lihu. Prosím, pro svoje zdraví, vyrobte si domácí extrakt nebo si těch 30-40 korun za extrakt či lusky připlaťte.

Pohanka

Pohanka je velice populární přirozeně bezlepková potravina. Dá se koupit v podobě krupice, vloček, mouky nebo také pražená. Je významným zdrojem rutinu, který léčí problémy s cévami, hemoroidy i křečovými žilami. Na 100g v suchém stavu obsahuje 343 kcal, 13g bílkovin, 71g sacharidů a 3g tuků. Je také bohatá na vitamíny a minerály. Mimo jiné také pomáhá k odstranění popraskaných žilek v oku, snižuje riziko trombózy, infarktu a mrtvice. Napomáhá při léčení hemeroidů.