Než začnu tento článek o úžasném městě na polském severu je nutno zmínit, že jsem z 1/2 polka, tudíž mám k Polsku velice kladný vztah. A teď k článku- Gdaňsk je město, které Vás ohromí. Vážně. Nevěříte? Myslela jsem si to. On totiž obecně vztah čechů k polákům moc kladný není. Ale opravdu to není tak, jak média informují (salmonella, posypová sůl atd..)

Gdaňsk je překrásné univerzitní město na severu Polska, jedno ze tří měst takzvaného Trojměstí. Má více než půl milionu obyvatel a rozlohu kolem 250km². V polské historii je významné například tím, že za druhé světové války bylo svobodným městem nebo tím, že zde vznikl nejvýznamější politický odboj za dob komunismu jménem Solidarność (Solidarita) založená Lechem Walesą.

My jsme Gdaňsk letos navštívili v rámci našeho každoročního pobytu v Polsku v době nejdůležitější slavnosti roku- v době Jarmarku svatého Dominika, který se koná každý rok již od roku 1260 v srpnu a trvá cca 3 týdny. Koupíte na něm skoro všechno: Umění

 

Veškeré cetky, starožitnosti a to, co doma lidé prostě našli

Tašky, oblečení a handmade

a taky samorzřejmě nejnovějsí vychytávky, které na 100% fungují!

  • Gdaňskem proplouvá řeka Motława, kterou lemuje v samotném centru překrásná náplavka v čele s obrovským ruským kolem a jedním z nejstarších lodních jeřábů v Evropě.

Centrem Gdaňska vedou překrásné malé uličky s krásně zachovalými domky.

Pokud Gdaňsk navštívíte, tak se určitě musíte podívat do muzea 2.světové války, které je na okraji Gdaňska nově vystavené. V něm jsem nefotila, protože to všechno, co jsem si během toho uvědomila, bylo naprosto neuvěřitelý. Každá kapitola války je tam úžasně vysvětleno, každý důležitý polit je zde popsán…Muzeum je také velice interaktivní. Rozhodně pokud budete v Gdaňsku, tak musíte tam zajít.

Takže to by bylo z dnešního photodiary vše, a již příště bude následovat článek o Krynicy Morskiej a Froborku😉

3 thoughts on “Gdaňsk

  1. Krásne fotky. Do toho múzea by som určite rada zašla. Škoda len že popri praci mi veľmi nezostáva čas na cestovanie 😊 Ale zase Slovensko a Česká republika sú veľmi krásne krajiny a tak objavujem aspoň ich krásy vždy keď mám dlhšie voľno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..